•  
   
  Vlerat tek të cilat besojmë:


  • Cilësia në çdo iniciativë akademik
  • Integriteti dhe korrektësia organizative
  • Kolegjialiteti dhe pjesëmarrja
  në vendimarrje
  • Vullnetarizmi dhe përgjegjshmëria
  në arritjen e standarteve arsimore
  • Pergjegjshmeri dhe liri akademike.
   
  ALBANIAN UNIVERSITY
 •  
  7000 Studentë nuk mund të gabojnë!
   
  Viti 2002 shënon vitin e hapjes së
  degës së parë për laburant dentarë,
  me vetëm 100 studentë të stomatologjisë.
  Sot numërohen mbi  7000 studentë
  aktual që janë duke ndjekur studimet,
  shifra të cilat dëshmojnë nga viti në vit
  rritjen e cilësisë dhe arritjeve në
  Albanian University.
                                Më shumë

   

   

  7000 STUDENTE
 •  
  Bursat
   
  Promovimi dhe nxitja e studentёve
  mё tё mirë ёshtё njё tjetёr politikё e
  Albanian University duke synuar
  tё jetё lider nё fushёn e arsimit privat,
  në pёrgatitjen e elitave tё ardhshme
  nё fushёn e politikёs, arsimit,
  mjekёsisё, arkitekturёs, drejtёsisë,
  financёs, psikologjisё, shkencave
  tё komunikimit.

                                Më shumë

  BURSAT
 •  
  Politikat e "Albanian University"
   
  Një vënd themelor në politikat e
  Albanian University, zë edhe
  dhënia e përparësisë së punësimit
  në strukturat e tij, të studentëve
  të ekselencës dhe atyre me prirje
  lidershipi.
                                Më shumë

   

  POLITIKAT E AU
powered by negetics
English (United Kingdom)Shqip

Te Pergjithshme

FAKULTETI I SHKENCAVE MJEKESORE

 

Titulli

Autori

Biologjia e pergjithshme dhe humane

Elona Gjebrea, Eltion Halimi

Analiza Farmaceutike

David Watson

Biologjia e Bimeve

Raven, Evert & Eichhorn

Mikrobiologjia

Robert Andoni, Genti Kasmi

Kimia Farmaceutike

Cikel leksionesh

Farmakologji I & II

Katzung

Biokimia Mjekesore

N. Marku, Gj. Ndrepepa, A. Bulo, A. Lasku

Pune Laboratori te kimise inorganike

Dritan Topi

Punë laboratori në Botanikë

Raven, Evert & Eichhorn

Fjalor shumegjuhesh i farmacise

Skender Durresi & Afrim Tabaku

Plan programi farmaci

Departamenti Farmaci

 

 

Titulli i Librit

Autori

ACTA Pharmaceutica 2007-2009

 

Analiza farmaceutike

D.G.Watson

Analiza morfologo -anatomike

V. Papajani. Z Sima

Anatomia me orientim klinik 1

 U.F.O.

Anatomia me orientim klinik 2

 U.F.O.

Atlas i anatomisë. Anatomia

R. Y. l. Drecoll

Atlas i Histologjise

E. Kone,  Xh. Ceka

Atlasi  farmakologjik

Llulman. Mohr.Hein

Aultons pharmaceutics

M. Aulton

Biofizika

M Spiro,

Biofizike e zbatuar

M Spiro.

Biokimia Mjekesore (botimi i 2)

A.B.N.Marku

Biologjia e bimeve

 U.F.O.

Biologjia e pergjithshme dhe humane

E.Gjebrea , E Halimi

Biology of Plants

Peter H. Raven

Biostatistika .1

K. Kume

Clinical  pharmacy  and therapeuties

R Walker

Clinical medicine

Kumar and Clark

Clinical neuroanatomy and neurophysiology

S. Gilman

Drug Reference for Health Professions

 

Efikasiteti I termocentralit elektrik

B.Gjurgjeala

Ekologjia

A Kopali, V Peculi

Farmakognozia

Zef Sima

Farmakologjia baze dhe klinike (1)

B. G. Katzung

Farmakologjia baze dhe klinike (2)

B. G. Katzung

Fizika për shkencat biomjeksore

E. Hysenbegasi

Fizika për shkencat e jetes

M.Spiro,E.Spahiu

Fiziologjia e gjallesave

E Ruka

Fiziologjia e njeriut

A. Shkoza

Fiziologjia e Njeriut

L.Cakerri, G. Vyshka

Fundamentals of pharmacog and phytotherapy

A. Douglas

Pharmacy practice experiences

P.J.Setlak

Handbook on Injectable Drugs

L.A. Trissel

Imunologjia

G.Sulcebe.A. Hoxha

Imunopatologjia

K Shytaj, P Pulluqi

Kimia 2 / 1-1 / 1-2

Mortimer

Kimia  fizike

M Nake

Kimia analitike

S. Matja.

Kimia dhe teknologjia e ushqimit

R. Troja

Kimia e Pergjithshme e Inorganike (I)

Z. Gace

Kimia farmaceutike (cikel leksionesh)

 U.F.O

Kimia organike

G. Damani

Kimia Toksikologjike

A. Tabaku

Metoda instrumentale te analizes kimike

P,Lazo, A.Cullaj

Metoda instrumentale te analizes kimike 1 , 2

A. Cullaj

Mikrobiologjia

R. Andoni.

Mikrobiologjia Mjekesore

A.Tamburi,B.Byku……

Natural Standard Herbal Pharmacotherapy

E. Seamon

Pergatitje galenike dhe kozmetike

S. Durresi

Pharmaceutical  Analysis

D.G.Watson

Handbook of Pharmaceutical excipients

R.Rowe, P.Sheskey

Pharmaceutical Practice

A.J.Wien Field

Pharmacognosy

W.C.Evans

Pharmacy in Public Health

J.C.M.Slack

Punë Laboratori në Botanikë

UFO

Punë Laboratori të Kimisë Organike

D. Topi

Rang and Dale's Phamarmacology

H.P.Rang,M.M.Dale…

Resource Protection and Bioenergy

G. Zeneli

Semiologjia Klinike

Iliriana Ruka………

Semundjet Infektive

V Lo Re !II,M D

Shëndeti Mjedisor

A. Tabaku

Tableting  specification  manual

A Ph A

Teknologjia farmaceutike

S. Durresi

The pharmacological basic

L.Brunton

Udhezim per punet laboratorike te kimise organike

Grup autoresh

Manual of Surgical Pathology

S.C. Lester

Formular Terapeutik

S.Durresi

Plane dhe programe mesimore

C.M, S. Durresi

Konferenca Shkencore e Farmacise

S.Durresi

Imunologjia

E.Mingomataj

Fjalor shumegjuhesh i farmacice

A.Tamburi,S.Durresi

 

 

Titulli i Librit

Autori

Aulton's Pharmaceutics

M. Aulton

Calculations for Pharmaceutical Practice

A.W, I. Edafiogho

Churchill's Pocketbook of Clinical Pharmacy

N.B,A.Willson

Churchill's Pocketbook of Toxikology

A.L.J,P.I.Dargan

Clinical Pharmacology

P.N.B,M.J.Brown

Clinical Pharmacy and Therapeuties International Edition

R. Walker

Clinical Pharmacy and Therapeuties

R. Walker

Clinical Pharmacology International Edition

P.N.B,M.J.Brown

Community Pharmacy

Paul Rutter

Crash Course Pharmacology

Yassin Dawson

Drug Discovery and Development

H.P.Rang

Elsevier;s Integrated Pharmacology

M.K.K.E.V.S.Q.K.K

Fundamentals of Pharmacognosy and Phytotherapy

M.H.J.B….

Master Medicine Medical Pharmacology

S.C.P.W.T.Walley

Medical Pharmacology and Therapeutics

D.G.W.A.G.R.K.Hillier

Mosby's Pharmacy Review for the Naplex

 -

Pharmaceutical Practice

A.J.W,J.A.R,I.Smith

Netter's Illustrated Pharmacology

R.B.R,S.M.R,E.Beyzarov

Netter's Illustrated Pharmacology International Edition

R.B.R,S.M.R,E.Beyzarov

Pass the Preregistration Pharmacy Exam

Chi-Loon.Cheung

Pharmaceutical Analysis

D.D. Watson

Pharmacoeconomics

T.W.Alley,A.Boland

Pharmacology Condensed

M.M.Dale, D.G.Haylett

Pharmacology and Therapeutics

W. Terzic

Pharmacology

G.M.B.,C.W.Stevens

Pharmacology, International Edition

H.P.R,M.M.D,J.M.R,R.J.F

Principles of Medical Pharmacology

H.K.D.M.G.J.Mitchell

Rang and Dale's Phamarmacology

H.P.Rang,M.M.Dale…

Rapid Review Pharmacology

T.L.P,L.K,M.K.Shah

Symptoms,Diagnosis and Treatment

Paul Rutter

The Flesh and Bones of Medical Pharmacology

Domenico Spina

Basic Medical Endacrinology

H.M. Goodman

Biochemistry of Lipids, Lipoproteins and Membranes,5th edition

D.E.V,J.E. Vance

Drug-like Properties Concepts,Structure Design and Methods

E.H.K and Li Di

Essential Medical physiology

L.R. Johnson

Handbook of Hospitality Human Resources Management

D.V.T, A.Pizam

Handbook of Hospitality Operations and It

P.J, A. Pizam

Handbook of Hospitality Management

A.P, J. Holcomb

Physics in Biology and Medicine

Paul Davidovits

Primer to the Immune Response

M. Saunders

Research Funding in Neuroscience

G.Strobel

The Dictionary of Virology

B.W.J. Mahy

Viruses and Human Disease

J.H.S, E.G.Strauss

Rang and Dale's Phamarmacology (Internacional)

H.P.Rang,M.M.Dale…

Semundjet Alergjike dhe Astma te Femijet

Xhavid Dura 


 

Titulli

Autori

Anatomia Dentare

Ash, Nelson

Anestezia  Lokale

Stanley F. Malamed

Atlas i Anatomise se Njeriut

Rohen-Yokochi-Lutjen-Drecoll

Anatomia me Orientim Klinik I&II

Keith L. Moore, Arthur F. Dalley

Bazat e protetikes fikse

Herbert T. Shillingburg

Dentistria Pediatrike

 Pinkham, Casamassimo, Fields, McTigue, Nowak

Dentistria Operative

Sturdevant, Roberson, Heymann, Swift

Demtimet traumatike tek dhembet

J.O. Andreasen, F.M. Andreasen

Diagnoza Orale, I & II

Bricker, Langlais, Miller

Dieta dhe ushqimi në shëndetin oral

 

Endodontia

Ingle & Bakland

Epidemiologjia

Leon Gordis

Etika Dentare ne poltrone

D. Ozar D.Sokol

Fiziologjia e njeriut

Artan Shkoza

Fiziologjia e njeriut, botimi dyte

Artan Shkoza

Geriatria

 

Imunologjia

Denis Mingomataj, Alketa Bakiri

Kariesi Dentar

Ole Fejerskov, Edwina Kidd

Kirurgjia Orale dhe Maksilofaciale

Larry J. Peterson, Edward Ellis, III, James R. Hupp & Myron R. Tucker

Mjekesia Klinike

Lynn Bicley

Mjekësia orale, botimi i dhjetë

Grenberg & Glick

Mikrobiologjia Dentare, Bazat

Lakshman Samaranayake

Morfologji dentare (për laborantë dentarë)

Luçiano Fonzi

Ortodonsia Moderne

 Proffit, Fields, Sarver

Parandalimi I semundjeve orale

 

Patologjia orale dhe maksilofaciale

Neville Damm Allen

Patologji Morfologjike

M. Alimehmeti  & M. Buba

Periodontologjia Klinike

Newman, Takei, Klokkevold Carranza

Plani i trajtimit në dentistri

Stefanac & Nesbit

Praktikat e kirurgjise plastike periodontale

Serge Dibart, Mamdouh Karima

Principet e radiologjise dentare, 1 & 2

Langland, Langlais, Precce

Proteza Komplete

Zarb-Bolenger

Semundjet Infektive

Vincent Lo Re

Semundjet e indeve te buta te gojes

Newland, Meiller, Wynn, Crossley

Shkenca e materialeve dentare

 

Studime shkencore, punimet e Konferences se 7 Stomatologjike dhe te 5 te studenteve

U.F.O University, Dep Stomatologjise

Terminologjia Dentare

Charline M. Dofka

Ushtrime të Radiologjisë Orale

Robert P. Langlais 

Anestezia, reanimacioni dhe ndihma e pare

Pirro Prifti

Anamneza dhe ekzaminimi objektiv në një vështrim

Gleadle

   

Radiologjia orale

White, Pharoa

 

 

Titulli I Librit

Autori

201 Secrets of Dental Practice

Bob Levoy

A Clinical guide to Dental traumatology

Berman, Blanco, Cohen

Anatomia Dentare

U F O

Anestezia Lokale

Stanley F. Malamed

Applied Dental Materials

J.McCabe

Art and Sience of Operative Dentistry

Th. Robetson

Arti i modelimit ne Stomatologji

R. Permeti

Basic Guide to Dental Instruments

C. Scheller

Bazat e Histo dhe të Embriol

 Xh. Çeka E.Kone

Bazat e Protetikës Fikse

Herbert T.Shllingburg

Bazat Mikrobiologjia Dentare

UFO

Bone grafting techniques for maxillary implants

Karl.E. Kahnberg

Clinic & Laborat Manual of Implant

Hamid R. Shafie

Clinical Periodontlgy, 10th

Newman, Takei, etc.

Concise Encyclopedia of Periodontology

D. C. Vandersall

Current Therapy in Orthodontics

R.Nanda, S. Kapila

Demtimet traumatike tek dhembet

U.F.O

Dental  Radiography 3rd

H. Hoverton

Dental Anatomy Physilogy and Occ…..

A. Nelson

Dental Clinics of North America

R.Muligan

Dental disctionary

T. Zwener

Dental drug consult

Mosby's

Dental Instrument - A pocket guide

Linda B Boyd

Dental Terminolology

Ch M.Dofka

Dentistria Operative 1 2

U F O

Dentistria Pediatrike

E Gina. V Disho

Dentistria Pediatrike (Botimi i katërt)

UFO

Diagnoza Orale 1

S.Miller

Diagnoza Orale 2

S.Miller

Diet and Nutrition in Oral Health

I.Bakland

Dieta dhe Ushqimi në shëndetin oral

C. A. Palmer

Endodontia 1

U.F.O.

Endodontyes

I.Bakland

Endondotia  2

U.F.O.

Epidemiologjia (shqip)

UFO

Epidemiology

L.Gordis.

Essential Dental Public Health

B. Daly

Essential of Oral Histology

Perry, Beemsterboer

Etika dentare ne poltrone

J. Ferhataj

Exercises in oral Radiology

Robert P

Fiziologjia e Njeriut

L. Cakerri, M. Nanushi….

Geriartria

U.F.O.

Gjuha Latine

E. Paço

Granulomat kistoze dhe kistat radikularë…...

F. Zoto

Handbook for dental nurses

D.Wincott

Handbook of Pediatric Dentistry

A .C. Cameron

Human Disease for Dentists

D.J.Gawkrodger

Implant Restorations A Step-by-Step Guide

C. Drago

Imunologjia baze

Xh Ceka

Infection Control

Miller, Palenik

Kirurgjia O.M.F.1

P.E.H. Tucker

Kirurgjia O.M.F.2

P.E.H. Tucker

Klinika e Protetikës së pjeshme të lëvizshme

D.R.Cagana…

Konferenca 3 studentore stomatologjike

UFO

Konferenca 5 e stomatologjise

UFO

Manual of minor oral surgery

Karl R. Koerner

Mikrobiologjia Dentare

UFO

Mjekesia Klinike

Anamneza

Mjekesia Orale

UFO

Oral Microbiology

P. D. Marsh, M.V. Martin

Oral Pathology for the Dental Hygienist 3rd

Ibsen, Phelan

Ortodoncia Moderne

UFO

Ortondoncia Moderne 1

W Proffetit

Ortondoncia Moderne 2

W Proffetit

Parandalimi i semundjeve orale

U F O

Parimet dhe metodat baze te kerkimit

G. Burazeri

Pathologjia orale dhe Maksilofaciale

N. Damm, A. Bouquot

Pathways of the pulp

K.Kejser

Patologjia morfologjike

M. Alimehmeti

Patologjia morfologjike

M. Alimehmeti

Pediatric Dentistry

G.K. S. Poulsen

Pediatric Dentistry Infanci Through…..

C.Palmer

Periodontologjia Klinike

N.T. Carranza

Periodontologjia Klinike 1

U F O

Periodontologjia Klinike 2

U F O

Periodontology for the Dental Hygienist

Avery, Chiego

Plan-Trajtimi ne Dentistri

Stefanak-Nesbit

Practical advanced periodontal surgery

S. Dibart

Practical Clinical Endodontics

Lumley, Adams, Tomson

Practical periodontal plastic surgery

 M. Karima

Practice Management for the Dental

Finkbeiner

Praktika e Kirurgjise Plastike Periodontale

UFO

Principet e Radiologjise dentare  (2)

O Langland

Principet e Radiologjise dentare (1)

O Langland

Prosthetic treatment of the edentulous patient

R.m.B. J. C. Davenport

Proteza komplete

Z. Bolender

Questions and Answers for Dental Nurses

C. Hollins

Revista Stomatologjike

Depart i Stomat

Sëmundjet e Indeve të Buta të Gojës

UFO

Stomatologjia Operative

UFO

Terminologjia Dentare

Ch.Dofka

Textbook for Dental Nurses Ninth edition

H. Levison

Treatment Planing in General Dental Practice

C. A.Bain

Ushtrime të Radiologjisë Orale dhe interpretimi

Robert P. Langlais

EDSA

 -

Proceedings of the 15 Congress of the Bass 2010

 -

Kirurgjia Orale dhe Maksilofaciale (bashkekohore)

Peterson-Ellis-Hupp

Urgjencat mjekesore ne Dentistri

J.D.B,M.B. Rosenberg

Endodontia (Botimi i peste)

I. Bakland

Arti dhe shkenca e dentistrise operative

Th. Robetson

Konf 16 Ballkanike per Stomatologjine

 

Anamneza dhe ekzaminimi objektiv me nje veshtrim

J. Gleadle

Atlasi me ngjyra i Patologjise Orale Klinike

B.W.N.D.D.D.K.D.White

 

 

Laborante Dentare

Autori

 

F. Mangani

Liber

L. Mavriqi

Liber

 A.Schonenberger

Liber

A.Schonenberger

Liber

O. Nika

Liber

S. Beqiraj

Liber

 I. Çarçani

Liber

Per Laborante

Liber

Grup autoresh

Broshur

Grup autoresh

Broshur

 

 

   

 

STOMATOLOGJI

Titulli I Librit

Autori

201 Secrets of Dental Practice

Bob Levoy

A Clinical guide to Dental traumatology

Berman, Blanco, Cohen

Anatomia Dentare

U F O

Anestezia Lokale

Stanley F. Malamed

Applied Dental Materials

J.McCabe

Art and Sience of Operative Dentistry

Th. Robetson

Arti i modelimit ne Stomatologji

R. Permeti

Basic Guide to Dental Instruments

C. Scheller

Bazat e Histo dhe të Embriol

 Xh. Çeka E.Kone

Bazat e Protetikës Fikse

Herbert T.Shllingburg

Bazat Mikrobiologjia Dentare

UFO

Bone grafting techniques for maxillary implants

Karl.E. Kahnberg

Clinic & Laborat Manual of Implant

Hamid R. Shafie

Clinical Periodontlgy, 10th

Newman, Takei, etc.

Concise Encyclopedia of Periodontology

D. C. Vandersall

Current Therapy in Orthodontics

R.Nanda, S. Kapila

Demtimet traumatike tek dhembet

U.F.O

Dental  Radiography 3rd

H. Hoverton

Dental Anatomy Physilogy and Occ…..

A. Nelson

Dental Clinics of North America

R.Muligan

Dental disctionary

T. Zwener

Dental drug consult

Mosby's

Dental Instrument - A pocket guide

Linda B Boyd

Dental Terminolology

Ch M.Dofka

Dentistria Operative 1 2

U F O

Dentistria Pediatrike

E Gina. V Disho

Dentistria Pediatrike (Botimi i katërt)

UFO

Diagnoza Orale 1

S.Miller

Diagnoza Orale 2

S.Miller

Diet and Nutrition in Oral Health

I.Bakland

Dieta dhe Ushqimi në shëndetin oral

C. A. Palmer

Endodontia 1

U.F.O.

Endodontyes

I.Bakland

Endondotia  2

U.F.O.

Epidemiologjia (shqip)

UFO

Epidemiology

L.Gordis.

Essential Dental Public Health

B. Daly

Essential of Oral Histology

Perry, Beemsterboer

Etika dentare ne poltrone

J. Ferhataj

Exercises in oral Radiology

Robert P

Fiziologjia e Gjallesave Shtazore

E. Ruka

Fiziologjia e Njeriut

L. Cakerri, M. Nanushi….

Geriartria

U.F.O.

Gjuha Latine

E. Paço

Granulomat kistoze dhe kistat radikularë…...

F. Zoto

Handbook for dental nurses

D.Wincott

Handbook of Pediatric Dentistry

A .C. Cameron

Human Disease for Dentists

D.J.Gawkrodger

Implant Restorations A Step-by-Step Guide

C. Drago

Imunologjia baze

Xh Ceka

Infection Control

Miller, Palenik

Kirurgjia O.M.F.1

P.E.H. Tucker

Kirurgjia O.M.F.2

P.E.H. Tucker

Klinika e Protetikës së pjeshme të lëvizshme

D.R.Cagana…

Konferenca 3 studentore stomatologjike

UFO

Konferenca 5 e stomatologjise

UFO

Manual of minor oral surgery

Karl R. Koerner

Mikrobiologjia Dentare

UFO

Mjekesia Klinike

Anamneza

Mjekesia Orale

UFO

Oral Microbiology

P. D. Marsh, M.V. Martin

Oral Pathology for the Dental Hygienist 3rd

Ibsen, Phelan

Ortodoncia Moderne

UFO

Ortondoncia Moderne 1

W Proffetit

Ortondoncia Moderne 2

W Proffetit

Parandalimi i semundjeve orale

U F O

Parimet dhe metodat baze te kerkimit

G. Burazeri

Pathologjia orale dhe Maksilofaciale

N. Damm, A. Bouquot

Pathways of the pulp

K.Kejser

Patologjia morfologjike

M. Alimehmeti

Patologjia morfologjike

M. Alimehmeti

Pediatric Dentistry

G.K. S. Poulsen

Pediatric Dentistry Infanci Through…..

C.Palmer

Periodontologjia Klinike

N.T. Carranza

Periodontologjia Klinike 1

U F O

Periodontologjia Klinike 2

U F O

Periodontology for the Dental Hygienist

Avery, Chiego

Plan-Trajtimi ne Dentistri

Stefanak-Nesbit

Practical advanced periodontal surgery

S. Dibart

Practical Clinical Endodontics

Lumley, Adams, Tomson

Practical periodontal plastic surgery

 M. Karima

Practice Management for the Dental

Finkbeiner

Praktika e Kirurgjise Plastike Periodontale

UFO

Principet e Radiologjise dentare  (2)

O Langland

Principet e Radiologjise dentare (1)

O Langland

Prosthetic treatment of the edentulous patient

R.m.B. J. C. Davenport

Proteza komplete

Z. Bolender

Questions and Answers for Dental Nurses

C. Hollins

Revista Stomatologjike

Depart i Stomat

Sëmundjet e Indeve të Buta të Gojës

UFO

Stomatologjia Operative

UFO

Terminologjia Dentare

Ch.Dofka

Textbook for Dental Nurses Ninth edition

H. Levison

Treatment Planing in General Dental Practice

C. A.Bain

Ushtrime të Radiologjisë Orale dhe interpretimi

Robert P. Langlais

EDSA

 -

Proceedings of the 15 Congress of the Bass 2010

 -

Kirurgjia Orale dhe Maksilofaciale (bashkekohore)

Peterson-Ellis-Hupp

Urgjencat mjekesore ne Dentistri

J.D.B,M.B. Rosenberg

Endodontia (Botimi i peste)

I. Bakland

Arti dhe shkenca e dentistrise operative

Th. Robetson

Konf 16 Ballkanike per Stomatologjine

 

Anamneza dhe ekzaminimi objektiv me nje veshtrim

J. Gleadle

Atlasi me ngjyra i Patologjise Orale Klinike

B.W.N.D.D.D.K.D.White

 

 

 

Laborante Dentare

Titulli i Librit

Autori

Manual i Vizat e Mod Dentar

F. Mangani

Manuali i Procdhe Pais Laborat

L. Mavriqi

Precizion dhe Konture  Vol.1

 A.Schonenberger

Precizion dhe Konture  Vol.2

A.Schonenberger

Shkenca e Materialeve Dentare

O. Nika

Protezat e Lëvizëshme Parciale

S. Beqiraj

Anatomia Normale

 I. Çarçani

Fiziologjia e Njeriut

Per Laborante

Kumtesat Konferenca

Grup autoresh

 

 

   

 

Farmaci

Titulli i Librit

Autori

ACTA Pharmaceutica 2007-2009

 

Analiza farmaceutike

D.G.Watson

Analiza morfologo -anatomike

V. Papajani. Z Sima

Anatomia me orientim klinik 1

 U.F.O.

Anatomia me orientim klinik 2

 U.F.O.

Atlas i anatomisë. Anatomia

R. Y. l. Drecoll

Atlas i Histologjise

E. Kone,  Xh. Ceka

Atlasi  farmakologjik

Llulman. Mohr.Hein

Aultons pharmaceutics

M. Aulton

Bazat teorike te kimise analitike

D. Veizi

Biofizika

M Spiro,

Biofizike e zbatuar

M Spiro.

Biokimia Mjekesore (botimi i 2)

A.B.N.Marku

Biologjia e bimeve

 U.F.O.

Biologjia e pergjithshme dhe humane

E.Gjebrea , E Halimi

Biology of Plants

Peter H. Raven

Biostatistika .1

K. Kume

Clinical  pharmacy  and therapeuties

R Walker

Clinical medicine

Kumar and Clark

Clinical neuroanatomy and neurophysiology

S. Gilman

Drug Reference for Health Professions

 

Efikasiteti I termocentralit elektrik

B.Gjurgjeala

Ekologjia

A Kopali, V Peculi

Farmakognozia

Zef Sima

Farmakologjia baze dhe klinike (1)

B. G. Katzung

Farmakologjia baze dhe klinike (2)

B. G. Katzung

Fizika për shkencat biomjeksore

E. Hysenbegasi

Fizika për shkencat e jetes

M.Spiro,E.Spahiu

Fiziologjia e gjallesave

E Ruka

Fiziologjia e njeriut

A. Shkoza

Fiziologjia e Njeriut

L.Cakerri, G. Vyshka

Fundamentals of pharmacog and phytotherapy

A. Douglas

Handbook of nonprecription  drugs

R.Berardi, L.Kroon

Pharmacy practice experiences

P.J.Setlak

Handbook on Injectable Drugs

L.A. Trissel

Imunologjia

G.Sulcebe.A. Hoxha

Imunopatologjia

K Shytaj, P Pulluqi

Kimia 2 / 1-1 / 1-2

Mortimer

Kimia  fizike

M Nake

Kimia analitike

S. Matja.

Kimia analitike

O.Kati, A.Cabej

Kimia dhe teknologjia e ushqimit

R. Troja

Kimia e Pergjithshme e Inorganike (I)

Z. Gace

Kimia farmaceutike (cikel leksionesh)

 U.F.O

Kimia organike

G. Damani

Kimia Toksikologjike

A. Tabaku

Metoda instrumentale te analizes kimike

P,Lazo, A.Cullaj

Metoda instrumentale te analizes kimike 1 , 2

A. Cullaj

Mikrobiologjia

R. Andoni.

Mikrobiologjia Mjekesore

A.Tamburi,B.Byku……

Natural Standard Herbal Pharmacotherapy

E. Seamon

Pergatitje galenike dhe kozmetike

S. Durresi

Pharmaceutical  Analysis

D.G.Watson

Handbook of Pharmaceutical excipients

R.Rowe, P.Sheskey

Pharmaceutical Practice

A.J.Wien Field

Pharmacognosy

W.C.Evans

Pharmacy in Public Health

J.C.M.Slack

Punë Laboratori në Botanikë

UFO

Punë Laboratori të Kimisë Organike

D. Topi

Rang and Dale's Phamarmacology

H.P.Rang,M.M.Dale…

Resource Protection and Bioenergy

G. Zeneli

Semiologjia Klinike

Iliriana Ruka………

Semundjet Infektive

V Lo Re !II,M D

Shëndeti Mjedisor

A. Tabaku

Tableting  specification  manual

A Ph A

Teknologjia farmaceutike

S. Durresi

The pharmacological basic

L.Brunton

Udhezim per punet laboratorike te kimise organike

Grup autoresh

Manual of Surgical Pathology

S.C. Lester

Formular Terapeutik

S.Durresi

Plane dhe programe mesimore

C.M, S. Durresi

Konferenca Shkencore e Farmacise

S.Durresi

Imunologjia

E.Mingomataj

Fjalor shumegjuhesh i farmacice

A.Tamburi,S.Durresi

 

INFERMIERI

Autori

Statusi (liber periodik)

Pirro Prifti

Liber

Anesti Kondili

Liber

 

    Libra    Mjekesi -  Farmaci

 

Titulli i Librit

Autori

Aulton's Pharmaceutics

M. Aulton

Calculations for Pharmaceutical Practice

A.W, I. Edafiogho

Churchill's Pocketbook of Clinical Pharmacy

N.B,A.Willson

Churchill's Pocketbook of Toxikology

A.L.J,P.I.Dargan

Clinical Pharmacology

P.N.B,M.J.Brown

Clinical Pharmacy and Therapeuties International Edition

R. Walker

Clinical Pharmacy and Therapeuties

R. Walker

Clinical Pharmacology International Edition

P.N.B,M.J.Brown

Community Pharmacy

Paul Rutter

Complementary Medicine

D.R-B,E.M.Williamson

Crash Course Pharmacology

Yassin Dawson

Drug Discovery and Development

H.P.Rang

Elsevier;s Integrated Pharmacology

M.K.K.E.V.S.Q.K.K

Fundamentals of Pharmacognosy and Phytotherapy

M.H.J.B….

Master Medicine Medical Pharmacology

S.C.P.W.T.Walley

Medical Pharmacology and Therapeutics

D.G.W.A.G.R.K.Hillier

Mosby's Pharmacy Review for the Naplex

 -

Pharmaceutical Practice

A.J.W,J.A.R,I.Smith

Netter's Illustrated Pharmacology

R.B.R,S.M.R,E.Beyzarov

Netter's Illustrated Pharmacology International Edition

R.B.R,S.M.R,E.Beyzarov

Pass the Preregistration Pharmacy Exam

Chi-Loon.Cheung

Pharmaceutical Analysis

D.D. Watson

Pharmacoeconomics

T.W.Alley,A.Boland

Pharmacology Condensed

M.M.Dale, D.G.Haylett

Pharmacology and Therapeutics

W. Terzic

Pharmacology

G.M.B.,C.W.Stevens

Pharmacology, International Edition

H.P.R,M.M.D,J.M.R,R.J.F

Principles of Medical Pharmacology

H.K.D.M.G.J.Mitchell

Rang and Dale's Phamarmacology

H.P.Rang,M.M.Dale…

Rapid Review Pharmacology

T.L.P,L.K,M.K.Shah

Symptoms,Diagnosis and Treatment

Paul Rutter

The Flesh and Bones of Medical Pharmacology

Domenico Spina

Therapeutic Drugs Volumi 1-2

C. Dollery

Basic Medical Endacrinology

H.M. Goodman

Biochemistry of Lipids, Lipoproteins and Membranes,5th edition

D.E.V,J.E. Vance

Drug-like Properties Concepts,Structure Design and Methods

E.H.K and Li Di

Essential Medical physiology

L.R. Johnson

Handbook of Hospitality Human Resources Management

D.V.T, A.Pizam

Handbook of Hospitality Operations and It

P.J, A. Pizam

Handbook of Hospitality Management

A.P, J. Holcomb

Physical Chemistry

R.G. Mortimer

Physics in Biology and Medicine

Paul Davidovits

Primer to the Immune Response

M. Saunders

Research Funding in Neuroscience

G.Strobel

The Dictionary of Virology

B.W.J. Mahy

Viruses and Human Disease

J.H.S, E.G.Strauss

Rang and Dale's Phamarmacology (Internacional)

H.P.Rang,M.M.Dale…

Semundjet Alergjike dhe Astma te Femijet

Xhavid Duraku

Aplikime student i ri

images

Pёr t’u bёrё pjesё e Albanian University, qoftё si student ose staf akademik, duhet tё aplikoni nёpёrmjet dosjes e cila duhet tё pёrmbajё:

Programet e Studimit tё ciklit tё parё

Aplikimet pёr tё qёnё student nё Albanian University nisin nё muajin prill. Studimet janё me kohё tё plotё dhe nё gjuhёn shqipe. Pranimi I studentёve bёhet me konkurs, nёpёrmjet aplikimit me dosje. Kandidatёt qё aplikojnё duhet tё jenё tё pajisur  me document zyrtar qё vёrteton pёrfundimin e shkollёs sё mesme nё Shqipёri, ose shkollat e mesme jashtё vendit tё ekuivalentuara nga Ministria e Arsimit dhe Shkencёs.

Dosja e aplikimit duhet tё pёrmbajё:

 1. 1.Diplomen origjinale te shkolles se mesme tё cikluar nё drejtorinё arsimore tё rrethit pёrkatёs
 2. 2.Kёrkesёn pёr t’u pranuar nё programin pёrkatёs sё studimeve
 3. 3.Fotokpje e kartёs sё identitetit/pasaportёs
 4. 4.Katёr fotografi
 5. 5.Fotokopje e dёshmive tё kualifikimit nёse aplikanti ka tё tilla
 6. 6.Plotёsimi formularit qё shpёrndan universiteti
 7. 7.Raport mjeko-ligjor

Shёnim: Nё Albanian University mund tё pranohen nё vite tё ndёrmjetme kandidatё nga universitete tё tjera nёpёrmjet transferimit tё krediteve. Viti nё tё cilin ata rregjistrohen, varet jo vetёm nga numri I krediteve qё ka fituar studenti nё institucionin e arsimit tё lartё, por edhe nga ngjashmёria e programeve tё studimit mes dy institucioneve. Dokumentat e paraqitura pёr transferim shqyrtohen nga Komisioni I Transferimit  dhe ekuivalentimit tё programeve mёsimore, bazuar nё rregulloren e institucionit.

Formatin e plotё tё aplikimit mund ta gjeni  nё : www.albanianuniversity.edu.al

Programet e Studimit tё ciklit tё dytё

Programet e studimit Master ofrohen nga Departamentet e Albanian University në bashkëpunim me një Komitet Shkencor për çdo program studimi i cili kujdeset për organizimin e proçesit mësimor si dhe stafin akademik dhe ndihmës. Programet e studimit Master kanë karakter shkencor (Masterat Shkencorë) ose tërësisht profesional (Masterat Profesionalë).

Masterat Shkencorë janë programe studimi të ciklit të dytë të studimeve. Këto programe kanë një kohëzgjatje prej dy vitesh akademike dhe vlerësohen me 180 kredite (ECTS). Veprimtaritë formuese, teorike dhe praktike të ofruara nga Masterat Shkencorë garantojnë specializim të njohurive të studentit krahasuar me ato të marra në programet e studimit të ciklit të parë dhe për këtë arsye ato ndiqen pas përfundimit të këtij cikli. Programet studimore të masterit shkencor kanë për qëllim  thellimin e njohurive teorike për pregatitjen e specialisteve në një prej profileve të zgjedhura. Masterat Shkencorë në Albanian  University ofrohen në të katërta Fakultetet.

Masterat Profesionalë janë programe studimi që i përkasin gjithashtu ciklit të dytë të studimeve. Masterat Profesionalë zgjasin një vit e gjysmë akademik dhe përfshijnë 90 kredite (ECTS). Këto programe studimi ofrohen nga Fakulteti i Mjekësisë në Departamentin e Infermierisë, nga katër Departamente të Fakultetit të Shkencave Shoqërore: Departamenti i Shkencave Politiko-Administrative, Departamenti i Shkencave Juridike, Departamenti i Edukimit dhe Departamenti i Psikologjisë së Përgjithshme si dhe nga Fakulteti i Ekonomisë në dy Departamente: Financë-Bankë dhe Administrim Biznesi. Programet e studimit MP në Albanian  University u ofrojnë studentëve një mundësi unike për të zhvilluar dhe përmirësuar njohuritë dhe shprehitë e tyre në nivel personal dhe kryesisht profesional.

Kandidatёt qё aplikojnё nё kёto programe studimi duhet tё jenё tё pajisur  me dokument zyrtar qё vёrteton pёrfundimin e njё program studimi tё ciklit tё parё (diplomё e nivelit tё parё) nё Shqipёri, ose diploma tё tjera tё fituara  jashtё vendit tё ekuivalentuara sit ё tilla nga Ministria e Arsimit dhe Shkencёs.

 

Dosja e aplikimit duhet tё pёrmbajё:

 1. 1.Fotokopje tё noterizuar tё diplomёs sё universitetit e shoqёruar me listёn e notave
 2. 2.Fotokopje e dёshmisё sё mbrojtjes sё gjuhёs sё huaj
 3. 3.Kёrkesёn pёr t’u pranuar nё programin pёrkatёs sё studimeve
 4. 4.Fotokpje e kartёs sё identitetit/pasaportёs
 5. 5.Katёr fotografi
 6. 6.Fotokopje e dёshmive tё kualifikimit nёse aplikanti ka tё tilla
 7. 7.Plotёsimi formularit qё shpёrndan universiteti
 8. 8.Biografi personale

Formatin e plotё tё aplikimit mund ta gjeni  nё : www.albanianuniversity.edu.al

Aplikime pёr staf akademik

Pedagogёt qё kёrkojnё tё bёhen pjesё e stafit tё Albanian University zgjidhen me konkurs me bazё dosjesh. Tё interesuarit mund tё aplikojnё duke plotёsuar dosjen personale e cila duhet tё pёrmbajё:

 1. 1.Diplomё/at universitare
 2. 2.Dokumentacionin qё vёrteton kualifikimin pasuniversitar
 3. 3.Dokumentacionin qё vёrteton titujt ose gradat shkencore (nёse aplikanti ka)
 4. 4.Pёrmbledhje e aktivitetit shkencor dhe pedagogjik e profesional
 5. 5.Pёrmbledhje e botimeve
 6. 6.CV personale

Shёnim: pedagogu ёshtё ligjёruesi kryesor I njё lёnde, sipas formimt tё tij akademik. Pedagogёt iu bashkangjiten departamenteve pёrkatёse, nё angazhime tё plota ose tё pjesshme, tё cilat pёrfhsijnё pёrvec mёsimdhёnies edhe impenjime tё tjera qё kanё lidhje direkte me punёn e pedagogut si : puna kёrkimore-shkencore, pёrgatitja e literaturёs, puna e pavarur me studentёt, aktivitete ekstrakurrikulare.

images

 

Ekipi i Futbollit pranë “Albanian University”

Ekipi i futbollit pranë “Albanian University”, i krijuar nga studentë të përzgjedhur në nivel profesionistësh, krijon prespektiva për të ardhmen. Studentë të Albanian University, pothuajse nga të gjitha degët e studimit pranë këtij Universiteti, që kanë qënë pjesë më parë edhe e ekipeve të ndryshme me “moshat” në kampionatin e futbollit Shqiptar, u mobilizuan fillimisht për të qënë pjesë e kampionatit ndërmjet universiteteve private. Kualifikimi i të gjitha fazave në këtë kampionat deri në fitimin e titullit “Kampion” të këtij kampionati, krijoi një unitet të ekipit i cili gjen në çdo moment mbështetjen e Albanian University dhe vëmendjen e UTV News.

Organizma të tilla studentore që gjejnë mbështetjen e Universitetit, shërbejnë për të harmonizuar jetën akademike me atë sportive, rrisin cilësinë studentore, menaxhimin e kohës, promovojnë vlera sociale si: bashkepunimi, uniteti, krenaria për Universitetin, etj.

Nga vet struktura, ekipi është integrues dhe gjithëpërfshirës, në ruajtjen e një tradite midis brezave që vijnë dhe atyre që përfundojnë studimet pranë Albanian University.

Pjesmarrja në kampionate, turet brenda dhe jashtë vendit, janë pjesë e axhendës vjetore të ekipit të futbollit, me synimin e një projekti më madhor në të ardhmen në krijimin e infrastrukturës dhe komoditetit të duhur pranë Albanian University. Në vitin akademik 2013 2014 synohet të zhvillohen ndeshje miqësore me klubet sportive të universiteteve italiane me të cilat Albanian University ka dhe marrëveshje bashkëpunimi.

Bordi i aktiviteteve është një organ tjetër pranë zyrës së koordinimit studentor. Anëtarët janë student të degëve të ndryshme të cilët propozojnë nisma dhe projekte dhe me miratimin e bordit dhe përkrahjen e instancave të tjera drejtuese brenda universitetit gjejnë jetë.

URDHRAT DHE VENDIMET E MINISTRISE SE ARSIMIT

 DEPARTAMENTI ANGLISHTES DHE EDUKIMIT

Drejtues:  Prof. Asoc. Dr. Bedri Kola

Departamenti i Anglishtes dhe Edukimit bën pjesë në Fakultetin e Shkencave Shoqërore. Për herë të parë është ngritur në vitin 2010. Departamenti i Anglishtes dhe Edukimit ofron tre programe studimi të ciklit të parë (Bachelor) dhe dy programe të ciklit të dytë, master profesional me dy profile “Didaktikë” dhe “Menaxhim Arsimi” si dhe një program Master i Shkencave” Mësuesi për Arsimin Fillor”.

Programi Bachelor në “Mësuesi për Arsimin Fillor” përgatit mësues për të dhënë mësim në klasat e ciklit të ulët të arsimit bazë ose klasat I-V. Një objektiv tjetër përcaktues i programit është pajisja e studentëve me njohuritë dhe aftësitë bazë që shërbejnë për studime të nivelit master në “Edukimin e specializuar të fëmijëve”.
Programi Bachelor në “Mësuesi për Arsimin Fillor” synon të formojë personel të aftë që të punojnë në tregun kombëtar të punës:

•    Në shkolla të arsimit publik si mësues të ciklit të ulët të arsimit bazë 9-vjeçar;
•    Në shkolla të arsimit privat si mësues të ciklit të ulët të arsimit bazë 9-vjeçar;
•    Në drejtori arsimore rajonale ose zyra arsimore të bashkive si specialistë të arsimit fillor;
•    Në agjenci publike si specialistë të arsimit fillor;
•    Në agjenci private si specialistë të arsimit fillor;
•    Në OJQ të specializuara për punë edukative si trainues dhe këshillues për edukimin e fëmijëve të moshës 6-11 vjec.

Programi Bachelor në “Mësuesi për Arsimin Parashkollor” konsiston në përgatitjen e mësuesve që do të punojnë me fëmijët e moshës 2-7 vjeç të cilët janë regjistruar në institucionet parashkollore publike dhe private, të tilla si qendra të kujdesit të fëmijëve, kopshte të fëmijëve, etj. Studentët që do të diplomohen në programin bachelor në “Mësuesi për arsimin parashkollor” do të kenë këto mundësi në tregun e punës:

•    në institucionet publike të arsimit parashkollor (kopshte) si mësues ose edukatorë kopshti;
•    në institucionet publike të arsimit parashkollor (kopshte) si drejtues ose menaxherë;
•    në institucionet publike të arsimit parashkollor (kopshte) si mësues ose edukatorë;
•    në institucionet private të arsimit parashkollor (qendra të kujdesit për fëmijë) si mësues, edukatorë ose kujdestarë.
•    në drejtori arsimore rajonale ose zyra arsimore të bashkive si specialistë të edukimit parashkollor.


Programi bachelor  në “Anglisht”,  pjesë e Departamentit të Edukimit, është program studimi i ciklit të parë, me kohëzgjatje normale 3 vjet, 180 kredite dhe forma e studimit është me kohë të plotë. Ky program synon të pajisë studentët me njohuri të thelluara për gjuhën dhe kulturën angleze dhe amerikane. Në përfundim të programit 3-vjeçar,  për të fituar diplomën Bachelor, studentët do të kenë përvetësuar dije që synojnë formimin e njohurive teorike bazë dhe shprehive të përdorimit praktik të gjuhës angleze, duke pasur në vëmendje nevojat që ka tregu i punës për njohës profesionistë të kësaj gjuhe. Gjithashtu, ky program u ofron studentëve baza njohurish për një zhvillim të mëtejshëm në programe te specializuara, që orientohen në studimin e profileve të detajuara të gjuhës angleze, të nivelit master apo në kurse specifike trajnimi.

Në përfundim të studimeve të ciklit bachelor të diplomuarit mund të punësohen;
•    Në institucionet qeveritare apo joqeveritare ku kërkohen zotërues të përgatitur të gjuhës angleze në rolin e përkthyesit apo si asistentë në projektet që punojnë kryesisht me gjuhën angleze;
•    Në administratën arsimore rajonale;
•    Në agjenci të ndryshme shërbimesh;
•    Në institucionet mediatike;
•    Në organizatat ndërkombëtare.

Programi i studimit Master Profesional në “Pedagogji”
Profili: Menaxhim Arsimi

Programi MP në Pedagogji sigurohet në dy profile: Menaxhim Arsimi dhe Didaktikë.
Studentët e profilit Menaxhim Arsimi do të formohen me konceptet, idetë dhe parimet teorike të menaxhimit të arsimit. Gjithashtu ai i formon ata me njohuri të mjaftueshme për legjislacionin, strategjitë dhe politikat arsimore dhe ato të drejtimit të shkollës dhe arsimit si edhe formëson te ata aftësi dhe  shprehi për veprimtari drejtuese dhe menaxhuese të shkollës dhe arsimit.
Studentët e profilit Didaktikë do të kuptojnë në teori dhe praktikë se ç’do të thotë “mësimdhënie” e suksesshme, do të kuptojnë rëndësinë e menaxhimit efektiv të klasës për të arritur një “mësimnxënie të suksesshme” si edhe do të njihen me komponentët, teknikat dhe strategjitë mësimore.

Programi i studimit Master i Shkencave në “Mësuesi për Arsimin Fillor”

Programi Master i Shkencave në “Mësuesi për Arsimin Fillor” synon te formojë personel të aftë që të punojë në tregun e mëposhtëm kombëtar të punës:
•    Në shkolla të arsimit publik si mësues të ciklit të ulët të arsimit bazë 9-vjeçar;
•    Në shkolla të arsimit privat si mësues të ciklit të ulët të arsimit bazë 9-vjeçar;
•    Në drejtori arsimore rajonale ose zyra arsimore te bashkive si specialistë të arsimit fillor;
•    Në agjenci publike si specialistë të moshës së ulët shkollore;
•    Në agjenci private si specialistë të moshës së ulët shkollore;
•    Në OJQ të specializuara për punë edukative si trainues dhe këshillues për edukimin e fëmijëve të moshës 6-11 vjec.

Më shumë artikuj...

Page 5 of 10

5

Zona Studentit